
2019. aastal kirjutasin oma elu esimese Erasmus+ õpirände projekti “Muust keele- ja kultuuriruumist pärit laste integreerimine koolieelsesse lasteasutusse ning nende keeleõppe toetamine läbi erinevate metoodikate”. Kuna meie lasteaia põhisuunaks on mitmekultuurilisus, siis eesmärgiks oli pakkuda rühma personalile ja juhtkonnale võimalust omandada parimaid praktikaid nii mitmekultuurilise rühmaruumi loomiseks, laste integreerimiseks kui ka nende keeleõppe toetamiseks, seda nii läbi erinevate metoodikate õppimise kui ka reaalsete praktiliste vaatluste mitmekultuurilistes lasteaedades. Seega saigi projekti kirjutatud 2×2 vaatluspraktikat mitmekultuurilistes lasteaedades ja üks koolitusreis erinevate pedagoogiliste lähenemiste õppimiseks. Ja rõõm oli siis kui meie taotlus sai positiivse vastuse rahastuse osas.
2020 aasta märtsis kui meil oli kohe ukse eest esimene õppereis Norra lasteaedadesse, levis kulutulena mööda maailma COVID ja olin kahjuks sunnitud tühistama kogu meie reisi. Meil tuli oma projekti COVIDi tõttu kaks korda pikendada, kuid nüüd 2022 aasta teises pooles riskisime siiski ette tulla võivate piirangutega ja tegime oma reisid ära (õnneks läks selles osas kõik probleemivabalt). 05-11.06.22 osalesin koos kolleeg Katariinaga Itaalias Bolognas Erasmus Learning Academy poolt läbiviidud praktilisel koolitusel “The best practices for preschool teachers” (selle kohta saab lugeda siit), 26-30.09.22 käisime koos kolleegide Varje, Maarika ja Leenaga Norra kahes lasteaias vaatluspraktikatel (selle kohta saab lugeda siit) ning 28.11-02.12.22 käisime koos kolleegide Marje, Marianna ja Riimaga Saksamaal kahes lasteaias vaatluspraktikal (selle kohta saab lugeda siit).
Nüüd projekti lõpparuannet kirjutades pakkus Õpetajate Leht mulle võimalust kirjutada meie vaatluspraktikate kogemusest artikkel. Ja mul on äärmiselt suur rõõm, et see artikkel avaldati tänases paberlehes ja seda lausa kahel leheküljel.
Artiklit “Muukeelne laps rühmaruumis: Saksamaa ja Norra lasteaedades vaatluspraktikal” saab lugeda
Aga see pole veel kõik! Tuleb välja, et artikkel leidis kajastust ka tänahommikuses Terevisioonis, kus Tallinna Ülikooli Saksa kultuuriloo ja kirjanduse dotsent Maris Saagpakk seda kommenteeris.
Klippi saab vaadata siit:
https://etv.err.ee/1608872465/terevisioon (algab u 1:12:25)
Seega on põhjust enda üle vahelduseks pisut uhke ka olla! 🙂