Jaanuaris jõudis meile lasteaeda uus Tea ja Toimeta number (nr 48), mis kandis pealkirja “QR-koodid kutsuvad mängima” (Moonika Eiland). Seda uurides leidsin ma just vabariigi aastapäevaks sobiva idee. Olin juba novembris ühelt keelekümbluse koolituselt kõrva taha pannud idee BINGO mängude loomiseks ja kasutamiseks keeleõppes, aga polnud seni veel teostuseni jõudnud. Nüüd saidki need kaks mõtet omavahel kokku ja valmistasin rühma esimese BINGO.
Praktiline nipp on valmistada eraldi BINGO alused ja need kiletada. Nii on BINGO alused kergesti muudetavad vastavalt temaatikale. Lisaks aga on nii võimalik raskusastet muuta (väiksematele lastele korraga vähem pilte mängualusele pannes).
Mina tegin oma alused A4 värvilistele kartongidele, kokku 12 ruutu (4 x 3). Iga ruudu sisse mahub mugavalt u 6x6cm suurune pilt. Kokku sai 6 alust. Alused tegin igaühe eri värvi. Nii on võimalik väiksemate ühtlasi ka värve harjutada ja kinnistada, värvide alusel saab teha väikestesse gruppidesse jaotamist jne.
Pildid tegin kahes osas – esmalt 12 Eestiga seotud pilti (president, rahvuslill, -lind jne) ja 12 kodukoha Haapsaluga seotud pilti (linnapea, olulised paigad, Haapsalu sall jne). Neid saab kasutada nii koos kui eraldi. Printisin mõlemat lehte 4 eksemplari.
Siit saad ka endale need alla laadida:
- Eesti BINGO pildid
- Eesti BINGO QR
- Haapsalu BINGO pildid
- Haapsalu BINGO QR
Homme on plaan esimest korda mängu katsetada! Ilmselt mängime 5 alusega ja kolmestes gruppides. Pildid on alustele pandud seinanätsuga, kes enda aluselt vastava pildi leiab, see keerab pildi alusel teistpidi. Ja nagu ikka kui kõik pildid leitud, siis tuleb hõisata “BINGO” ja ongi esimene võitjagrupp käes :)Väiksemate lastega on võimalik seda BINGOT muidugi ainult pilte kasutades ka mängida ja QRi osa hoopis välja jätta. Kuid kuna mul on koolirühm ja QR-koodidega oleme varem juba kokku ka puutunud, siis tegin iga pildi jaoks ka QR koodi. Kahjuks ühtegi tasuta QR-koodi tegijat, mis toetab pildi üleslaadimist, ma ei leidnud, lahendasin selle nii, et laadisin internetist leitud pildid oma lehele üles ja kasutasin neid selliselt.
Muidugi on juba tekkinud ka mõtteid kuidas mängu täiendada. Näiteks jõudsin ma QR-koodid enne ära kiletada kui taipasin, et tegelikult oleksin võinud iga koodi taha ka kirjutada, mid pildi antud koodi alt leiab. Seda nii iseendale hilisemaks hoiustamiseks/sorteerimiseks kui ka näiteks lastele lugemiseks (mängujuht loeb sõna ette ja lapsed leiavad oma mängulaualt vastava pildi).