On üsna tavaline, et rühmades on seinal laste sünnipäevad, kellel lihtsalt nimekirjana, kellel lastepäraselt põnevalt kujundatud. Minu visioon lõpptulemusest küpses mu peas paar aastat enne kui selle realiseerimiseni jõudsin. Mu kindel soov oli, et sünnipäevad ei oleks lihtsalt loeteluna seinal, vaid et see täidaks ka muud funktsiooni, ideaalis annaks ka lastele võimaluse sellega kuidagi tegutseda.
Seega võtsime oma rühma naiskonnaga ette suure töö ja valmistasime ühiselt SÜNNIPÄEVAPUU (või ka aastaaegade puu). Tegin iga aastaaja kohta valmis šabloonid ja nii võiski meid juba augustikuus näha kolmekesi rühmas küll lilli, küll lumehelbeid lõikumas. Ka puulehti kulus igas värvitoonis hulgi. Ja lõpuks sai iga detail ükshaaval suure hoolega seinale sätitud.
Puu on jagatud neljaks aastaajaks: talv, kevad, suvi ja sügis. Iga aastaaeg on kujundatud iseloomulikult, et lastel oleks võimalik selle järgi puu aastaringist jutustada. Aastaaegade nimetused on ka siltidena, et lastel oleks võimalik neid lugeda. Iga aastaaja juures on nende laste (ja rühmapersonali) andmed, kes vastaval aastaajal sündinud on. Nii saab laps esmalt määrata selle, mis aastaajal ta sündinud on ja edasi juba õppida selgeks ka oma sünnikuupäev. Lapse ja nime juures on käesolevast õppeaastast ka eraldi lapse pilt. Hommikul lasteaeda tulles võtab laps puu pealt oma pildi ja paneb selle spetsiaalselt tehtud nn lasteaia alusele ehk “Mina tulin lasteaeda”. Sealt on kohe hea ülevaade, kes täna lasteaias on. Laps saab loendada mitmes tema on (pildid pannakse saabumise järjekorras), mitu last lasteaias kokku on, mitu poissi, mitu tüdrukut jne. Ja õhtul koju minnes võtab laps taas aluselt oma pildi ja paneb selle tagasi puu peale õigesse kohta oma nime juurde.
Nüüd on see puu juba paar aastat meil olnud ja ehkki esialgu oli see väga mahukas töö, siis edasine hooldus on juba lihtsam. Ikka juhtub, et mõni detail läheb seinal kortsu või hakkab aja jooksul seinanätsu rasvaplekk sellest läbi paistma, siis saab jooksvalt uus detail tehtud ja asendatud. Eks suurem töö tuleb järgmisel õppeaastal, kui puu tuleb täielikult maha võtta ja teise rühmaruumi kolida. Kui aga eelmisel suvel meil rühmas remont oli ja me pidime tolmutamise pärast kõik asjad magamistuppa kolima, siis oli see puu ainus, mis jäi seinale. Et see aga kahjustada ei saaks (tolm, värvipritsmed jne), siis katsime ta suure kilega.
Aga laste fotod, mis seal puul on, teeme ise rühmas iga õppeaasta alguses, seega on meil lasteaia lõpuks olemas ka iga lapse kohta tema nö suureks saamise pildigalerii 🙂
[…] kirjutasin juba 3-aastat tagasi oma sünnipäevapuu postituses lasteaia alusest ehk “Mina tulin lasteaeda”. Siis oli mul veel viimast aastat […]