Veebileht “Tere, lasteaed!”

Eellugu. Mitmekultuurilise lasteaia õpetaja (ja hiljem ka mitmekultuuriliste lasteaedade koolitaja-nõustajana) tundus iseenesestmõistetav, et ka minu bakalaureuse- ja magistritööd on just selle valdkonnaga seotud. Iseenda ja oma kolleegide kogemusele tuginedes tekkis praktiline vajadus just muust keele- ja kultuuriruumist pärit lapsevanematele mõeldud materjali järele, mis jagaks infot Eesti lasteaiasüsteemi kohta.

Seega 2018 Tallinna Ülikooli alushariduse pedagoogi eriala lõpetades koostasin ma oma bakalaureusetööna just uussisserändajatest lapsevanematele mõeldud käsiraamatu struktuuri ja sisu, mis sai eksperthinnangu nii HTMist, Innovest, Eesti Pagulasabist ja ka kohaliku omavalitsuse haridusnõunikult. Töö on leitav siit: “Käsiraamat uussisserändajate laste vanematele: laste kohanemine Eesti koolieelses lasteasutuses”

Tartu Ülikooli haridusinnovatsiooni erialale astudes otsustasin, et tahan sama teemaga jätkata ning koostöös juhendajaga leidsime, et materjali tuleks täiendada, see tuleks muuta interaktiivseks ning seda tuleks testida sihtgrupiga ehk siis lapsevanematega, kes on Eestisse viimase viie aasta jooksul elama asunud ning kellel on vähemalt 1 lasteaiaealine laps. Tänasel päeval on ääretult suur rõõm öelda, et tehtud (ja kaitstud!). Magistritöö on leitav siit: “Uussisserändajate laste kohanemise toetamine Eesti koolieelsetes lasteasutustes: lapsevanemate tagasiside digitaalsele infomaterjalile”

Ja nüüd lõpuks on veebileht “Tere, lasteaed!” ka avalikuks kasutamiseks üleval aadressil terelasteaed.ee

Veebileht “Tere tulemast Eesti lasteaeda” on juhend peredele, kes on hiljuti mõnest muust riigist Eestisse elama kolinudja kelle lapsed hakkavad õppima Eesti lasteaias. Veebilehe nimi jäi teadlikult eestikeelseks, sest sõnad “Tere!” ja “Lasteaed” on need, mis võiks üks äsja Eestisse elama asunud lapsevanem üsna kiiresti endale selgeks saada.

Veebileht on jagatud viieks kategooriaks:1. Mis on lasteaed? annab ülevaate üldisest lasteaia korraldusest Eestis ning kõige olulisemast lasteaiaga seonduvast
2. Lasteaiaga kohanemine annab soovitusi kuidas toetada oma last
3. Laste kasvatamise alt leiab infot, soovitusi ja nõuandeid lapse kasvatamisel Eestis
4. Praktiliste abivahendite alt leiab väikese lasteaiaga seonduva eestikeele sõnastiku ning pildimaterjali, mis on abiks õpetajaga suhtlemisel ja kohanemisel
5. Kasuliku info alt leiab Eestis olulisi telefoninumbreid ja kasulikke veebilehti nii endale kui oma lapsele

Iga teema all on antud kategooria sisu võimalikult lihtsalt ja lühidalt lahti kirjutatud. Sealjuures on iga teema kõrval seda illustreeriv pilt ning pildil ka eestikeelsed audiofailid, et anda täiendav väärtus võimaluse läbi õppida eesti keelt. Veebilehte on kindlasti mugavam kasutada arvutis, kuid see on loodud ka selliselt, et see kohandub ka nutiseadmes.

Hetkel on materjal veel kahjuks ainult inglise ja eesti keeles. Valmidus lisada erinevaid tõlkeid on olemas, kuid selleks on vaja leida täiendav rahastus. Kogu erilahendusega veebileht, sealsed illustratsioonid ja inglisekeelne tõlge on tänasel päeval valminud 100% minu isiklikul rahastusel. Selles osas on mul kahjuks pisike okas hinges. Olles Eesti Pagulasabi MTÜ #minuadapter projekti raames nõustanud mujalt sisserännanud lapsevanemaid ning Pagulasabi haridusprojekti Avatud Algus raames nõustanud ja koolitanud ka mitmekultuuriliste lasteaedade õpetajaid, on kõigi seisukoht üheselt selge – vajadus sellise materjali järgi on väga suur. Direktorid on küsinud kas võivad seda linki jagada oma lasteaia kodulehel, õpetajad leiavad, et antud materjal on abiks mitte ainult uussisserändajatele, vaid ka meie oma lapsevanematele, kelle laps läheb esimest korda lasteaeda. Paraku leidis ministeerium, et selliseid materjale on loodud juba piisavalt (?) ning ei otse ega ka MTÜ Eesti Pagulasabi kaudu nad selle rahastamiseks vajadust ei näinud.

Aga mis siis lasteaiaõpetaja palga juures ühte veebilehte ehitada pole, eks? 🙂 Loen selle oma panuseks Ukraina põgenike abistamisel ning ka teiste mujalt keele- ja kultuuriruumist Eestisse elama asunud lapsevanemate toetamisel. Ja seni kuni ise antud valdkonnas tegutsen, üritan seda lehte ka värskena hoida ja uuendada. Loomulikult on teretulnud kõikide kasutajate tagasiside ja täiendusettepanekud, mida jõudumööda arvesse võtan. Selleks võib mulle julgesti kirjutada jane.moell@gmail.com.

Minu suurimad tänusõnad lähevad Peeter Särgile (Naxti OÜ) erilahendusega veebilehe loomise (ja pikaajalise järelmaksuga tasumise võimaluse) eest, Bianca Rahnojale digitaalsete illustratsioonide eest ning väga mitmetele lasteaiaõpetajatele, kes on andnud veebilehele tagasisidet, et kaetud oleksid maksimaalselt kõikide osapoolte vajadused.

Minu südamlikud tänusõnad kuuluvad otseloomulikult ka minu bakalaureusetöö juhendajale PhD Aino Ugastele ning magistritöö juhendajale lektor Karmen Trasbergile.

Koostöös Karmen Trasbergiga sai kokku pandud ka artikkel “Kuidas toetada uussisserändajatest lasteaialaste vanemaid ja õpetajaid?”, mis ilmus Õpetajate Lehe veebiväljaandes 17.juunil 2022

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga